ZWIĄZEK AUTYZMU Z INFEKCJAMI PRZEWODU POKARMOWEGO ORAZ NIETOLERANCJAMI POKARMOWYMI - WG CZD

Moi drodzy. raz po raz będę się Wam starała przemycać fragmenty naukowych książek. Dzisiaj fragment o wpływie infekcji układu pokarmowego na funkcjonowanie dzieci z asd.

Wydaje się, że zaburzone funkcjonowanie przewodu pokarmowego może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności ścianek jelita dla peptydów powstałych na drodze trawienia pokarmu (szczególnie produktów zawierających gluten i produktów mlecznych), które z kolei mogą mieć bezpośredni wpływ na środkowy układ nerwowy i mogą zaburzać procesy neuroregulacji ( przekaźnictwa międzyneuronalnego). Część wchłoniętych peptydów dociera do mózgu i łączy się z receptorami opioidowymi, co powoduje zwiększenie stężenia opioidów w OUN i w konsekwencji zmiany w zachowaniu. Sugeruje się, że tego typu zaburzenia metaboliczne prowadzą do wystapienia u osób autystycznych zachowań niszczycielskich i wywierają negatywny wpływ na procesy komunikowania się, funkcjonowanie poznawcze, procesy uwagi, funkcjonowanie społeczne oraz dojrzewanie OUN. Według Lorene Amet autoagresja u dzieci autystycznych jest skorelowana z dolegliwościami bólowymi, które często wynikają z infekcji żołądkowo-jelitowych. U niektórych dzieci z autyzmem dziecięcym leczenie zaburzeń dotyczących przewodu pokarmowego, stosowanie diety bezglutenowej i bezmlecznej, przeciwdziałanie zaparciom oraz unikanie podawania kwasu salicylowego przyczyniają się do poprawy zachowania.

(Źródło: Centrum Zdrowia Dziecka pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Sergiusza Jóźwiaka; Jadwiga Komender, Gabriela Jagielska, Anita Bryńska; Autyzm i Zespół Aspergera)

No comments:

Post a Comment

DZIEŃ CHOREGO NA PADACZKĘ - RODZICU WYLUZUJ I ŻYJ

Kochani Dziś jest wyjątkowy dzień i będzie wyjątkowy post. Będzie też dość długi. Przepraszam, ale zależy mi na tym, żeby zawrzeć w nim...